Najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie

Nie trudno się domyślić, że w dzień najjaśniejszą gwiazdą na naszym niebie jest Słońce. A co jeśli porównamy widoczność gwiazd w nocy?

Najjaśniejszą gwiazdą nocnego nieba według tego co widzimy z Ziemi jest Syriusz. Jest ona jedną z najbliższych gwiazd naszej planety i leży w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa.

Co ciekawe, w porównaniu do słońca Syriusz jest jaśniejszą gwiazdą, ale z racji odległości do Ziemi widzimy go na nocnym niebie tylko jako punkt. A w zasadzie to, że widzimy go jako „kropkę” też jest złudzeniem – w rzeczywistości Syriusz jest gwiazdą podwójną. Składa się on z białej gwiazdy określanej jako Syriusz A (większa) oraz z Syriusza B (białego karła).

Jak znaleźć Syriusza na niebie? Warto wiedzieć, że jest on widoczny na naszym niebie w miesiącach jesiennych (od około października), zimowych i wiosennych (do około maja). Syriusz znajduje się nisko, nad południowym horyzontem.

A skąd pochodzi jego nazwa? Od starogreckiego słowa Seirios, oznaczającego „ognisty”, „gorący”. Syriusz w Starożytnym Egipcie czczony był jako bóstwo.

Jak wygląda pierwsza dziesiątka najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie?

  1. Syriusz
  2. Kanopus
  3. Arktur
  4. Alfa Centauri A
  5. Wega
  6. Rigel
  7. Procjon
  8. Achernar
  9. Betelgeza
  10. Hadar

Życzymy udanego polowania na Syriusza – najjaśniejszą gwiazdę na naszym niebie. Znaleźć go możecie również na naszej mapie nieba poniżej. Obrazek wygenerowany został w naszym kreatorze personalizowanej mapy gwiazd: