Spadające gwiazdy w październiku. Kiedy najlepiej oglądać spadające gwiazdy?

Jesienią możemy cieszyć się pięknym widokiem spadających z drzew kolorowych liści mieniących się w blasku promieni słonecznych. Jednakże tą porą roku niebo zaskakuje nas również nocą. Otóż właśnie w październiku w nocy na sklepieniu niebieskim możemy zaobserwować spadające gwiazdy, a dokładniej Drakonidy oraz Orionidy. Kiedy dokładnie to niezwykłe zjawisko jest obserwowalne na niebie? O jakiej porze należy wyczekiwać spadających gwiazd? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Spadające gwiazdy – czym tak naprawdę są w rzeczywistości?

Spadające gwiazdy to nic innego jak meteoryty, czyli niewielkie fragmenty materii kosmicznej, które kończą swój żywot w atmosferze ziemskiej. Natomiast zjawisko spadających gwiazd to rój meteorytów, będące nasileniem tego fenomenu w danym okresie czasu. Meteoryty krążą wokół Słońca po konkretnych orbitach. W momencie, gdy Ziemia przecina drogę którejś z tych orbit, możemy zachwycać się tym niezwykłym zjawiskiem. Do obserwacji deszczu spadających gwiazd nie trzeba mieć żadnych przyrządów optycznych. Wystarczy dobry nastrój i odrobina cierpliwości, aby móc podziwiać niepowtarzalne rozbłyski na niebie pozostawiające świetliste ślady. To niezwykłe przeżycie i doskonała zabawa. Można to robić zarówno w pojedynkę jak i w towarzystwie.

Kiedy udać się na obserwację nieba?

Każdy rój meteorytów ma umowne daty swojej szczytowej aktywności. Należy pamiętać, że roje bywają kapryśne i nie da się dokładnie przewidzieć, czy w danym roku będą szczególnie widoczne na sklepieniu niebieskim.

Deszcze spadających gwiazd przypadające na miesiąc październik to rój Drakonidy i Orionidy. Swoje maksimum Drakonidy osiągają 8 października, zaś Orionidy 21 października.

Pamiętaj, że aby móc zaobserwować spadające gwiazdy niebo musi być bezchmurne. Jeżeli ci się poszczęści i pogoda będzie sprzyjała polowaniu na meteoryty z pewnością doświadczysz niezapomnianych wrażeń, zaś w twojej głowie pozostaną piękne wspomnienia z tej nocy.

Jeżeli uda Ci się wybrać na oglądanie spadających gwiazd – warto upamiętnić tą chwilę przygotowując personalizowaną mapę gwiazd z tego dnia.